Przejdź do treści
Strona główna » Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości

    Czym jest zasiedzenie nieruchomości? Jakie warunki należy spełnić, aby zasiedzieć nieruchomość? Jak dokonać zasiedzenia nieruchomości? Jakie przedstawić dowody w Sądzie, aby wygrać sprawę o zasiedzenie nieruchomości? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule. 

    Co to jest zasiedzenie nieruchomości?

    Zasiedzenie nieruchomości jest jednym ze sposobów, aby nabyć własność nieruchomości lub ruchomości. Jest to jednak szczególny sposób nabycia nieruchomości, albowiem nie można zasiedzieć nieruchomości na mocy aktu notarialnego sporządzonego przed notariuszem. Zasiedzenie może dotyczyć nie tylko nieruchomości, ale również rzeczy ruchomych. Zasiedzenie nieruchomości zostało opisane w art. 172 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że „§1 Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). § 2 Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.”

    Biorąc pod uwagę powyżej przytoczony przepis prawa należy wskazać, że zasiedzenie zachodzi po spełnieniu dwóch przesłanek – posiadanie samoistne oraz upłynięcie określonego czasu (20 lub 30 lat). Niewątpliwe zaletą instytucji zasiedzenia nieruchomości jest to, że pozwala ona uregulować sytuację prawną danej nieruchomości.

    Co to jest posiadanie samoistne?

    Posiadanie samoistne zostało opisane w art. 336 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem prawa posiadacz samoistny to ten, kto faktycznie włada nią jak właściciel. Powyższe należy interpretować w ten sposób, że posiadacz samoistny pokazuje innym, że jest właścicielem danej nieruchomości. Jakie to będą zachowania? Na przykład: zamieszkuje nieruchomość, przeprowadza remonty, opłaca rachunki za media, czy też opłaca podatki dotyczące danej nieruchomości.

    Przesłanka dotycząca upływu czasu do zasiedzenia

    Jednym z podstawowych warunków, aby móc zasiedzieć daną nieruchomość jest upływ czasu. Chodzi tutaj o to, aby być w posiadaniu samoistnym danej nieruchomości przez okres 20 lub 30 lat. Różnica w danym okresie polega na tym, czy chcemy zasiedzieć nieruchomość w dobrej lub w złej wierze. Okres 20 lat dotyczy dobrej wiary, natomiast okres 30 lat dotyczy złej wiary. Należy pamiętać, że okres ten musi przebiegać bez żadnej przerwy. W przypadku przerwania posiadania – okres ten należy liczyć od początku. 

    Dobra wiara polega na tym, że dany posiadacz był przekonany co do tego, że przysługiwało mu prawo do danej nieruchomości, pomimo tego, że w rzeczywistości prawo to mu nie przysługiwało. Zła wiara natomiast polega na tym, że dany posiadacz wiedział, że nieruchomość nie należy do niego. 

    Jakie są zalety złożenia wniosku o zasiedzenie nieruchomości do Sądu?

    W przypadku pozytywnego rozpatrzenia przez Sąd sprawy dotyczącej stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości, będziemy dysponować prawomocnym orzeczeniem wskazującym na to, że jesteśmy prawnymi właścicielami określonej nieruchomości. Orzeczenie to będzie nam niezbędne do założenia księgi wieczystej (lub dokonania zmiany w istniejącej już księdze wieczystej dla danej nieruchomości), a także umożliwi nam m.in. sprzedaż czy darowiznę tej nieruchomości.

    Dlaczego warto zwrócić się do prawnika o pomoc w sprawie dotyczącej zasiedzenia nieruchomości?

    Sprawy dotyczące zasiedzenia nieruchomości często potrafią być zawiłe pod względem stanu faktycznego. Pomoc prawnika w takich sprawach może być nieoceniona, szczególnie, że profesjonalny pełnomocnik podpowie w jaki sposób to uczynić, jakie dokumenty przygotować, a także sporządzi wniosek do Sądu. Pełnomocnik pomoże ochronieniu Twoich praw oraz zapewni reprezentacje przed Sądem.

    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor z siedzibą w Lublinie pomoże Ci dochodzić swoich praw przed sądem. We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących zasiedzenia nieruchomości – zapraszamy do kontaktu. Zbadamy Twoją sprawę, pomożemy rozwiązać problemy oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.

    Obraz: pixabay.com

    Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej. 

    Zobacz także

    Rękojmia za wady nieruchomości
    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor Laureatem Konkursu Orły Prawa!
    Rozwód – z orzekaniem o winie czy bez winy?

    Znajdziesz nas na

    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor na Facebook’u
    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor na Instagramie