Przejdź do treści
Strona główna » Radca prawny a adwokat – różnice i podobieństwa

Radca prawny a adwokat – różnice i podobieństwa

    Mecenas, adwokat, radca prawny, prawnik – są to najczęstsze określenia, które są używane wobec osób, które skończyły prawo. Podczas poszukiwania osoby, która pomoże rozwiązać problemy prawne, często klienci powyższych określeń używają zamiennie. Czy są one takie same, a może czymś się różnią? W poniższym artykule postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

    Mecenas – popularne określenie

    Popularnym określeniem, którego używa się do prawników reprezentujących w sądzie interesy swoich klientów, jest określenie – „Mecenas”. Należy wskazać, że określenie to nie jest żadnym tytułem, a jest wyłącznie zwrotem grzecznościowym. Zgodnie z definicją słownika PWN – mecenas to „tytuł stosowany grzecznościowo wobec adwokatów i radców prawnych”. Wobec powyższego, nie trzeba mieć wątpliwości w jaki sposób się zwracać do adwokata lub radcy prawnego. Określenie „Panie Mecenasie/Pani Mecenas” zawsze będzie właściwym określeniem. 

    Podobieństwa pomiędzy zawodem radcy prawnego a zawodem adwokata

    Na wstępnie należy wskazać, że zarówno adwokat jak i radca prawny posiadają takie same uprawnienia. Najprościej będzie to przedstawić w formie podobieństw i różnic.

    Podobieństwa:

    • oba to zawody prawnicze, a osoba będąca radcą prawnym czy adwokatem musi przejść dodatkowe 3-letnie szkolenie (aplikację) organizowane przez właściwy samorząd, które jest zakończone wyczerpującym egzaminem radcowskim lub adwokackim, po którego zdaniu uzyskuje pełnię możliwości bycia profesjonalnym pełnomocnikiem,
    • zarówno radca prawny jak i adwokat może reprezentować osoby potrzebujące pomocy w sądzie – zarówno sądem powszechnym (sądy rejonowe, okręgowe, apelacyjne), sądami administracyjnymi, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, przed urzędami, na przesłuchaniach prowadzonych przez policję, prokuraturę, urzędy skarbowe, jak i przeprowadzą Was przez negocjacje czy mediacje,
    • radca prawny i adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia
    • każdy z radców prawnych jak i adwokatów służy poradą prawną wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie
    • udzielając porady prawnej lub będąc pełnomocnikiem, zarówno radcę prawnego jak i adwokata obowiązuje tajemnica, której nie może ujawniać i musi zrobić wszystko, aby dane klienta i wszystko co mu zostało wyjawione przez klienta nie dostało się w niepowołane ręce, itd.

    Różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem

    A zatem czy jest jakaś różnica pomiędzy zawodem adwokata i radcy prawnego?

    W zasadzie można wskazać kilka podstawowych różnic:

    • nazwa zawodu
    • kolor żabotu togi – adwokaci mają kolor zielony, radcowie prawni – niebieski
    • nieznacznie zróżnicowany program szkolenia
    • radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę np. w urzędzie albo w innym podmiocie, a także prowadzić działalność gospodarczą, natomiast adwokat ma możliwość wyłącznie prowadzenia działalności gospodarczej
    • odrębne samorządy i podstawy prawne funkcjonowania

    Czy prawnik jest potrzebny w postępowaniu przed sądem?

    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor w sposób profesjonalny oraz kompleksowy przeprowadzi Cię przez postępowanie, ograniczając sytuacje stresowe związane z Twoją sprawą do minimum. W ramach współpracy, nasi prawnicy oferują swoje usługi zarówno w negocjacjach i mediacjach, jak również reprezentację przed sądami powszechnymi wszystkich instancji. Profesjonalna pomoc prawna świadczona przez kancelarię prawną może skutecznie pomóc w dochodzeniu swoich praw przed sądem. Skontaktuj się z nami!

    Obraz: zbiory własne

    Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej. 

    Zobacz także

    Phishing – kradzież w internecie
    Rękojmia za wady nieruchomości
    Rozwód – z orzekaniem o winie czy bez winy?
    Zasiedzenie nieruchomości

    Znajdziesz nas na

    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor na Facebook’u
    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor na Instagramie