Przejdź do treści
Strona główna » Phishing – kradzież w internecie

Phishing – kradzież w internecie

    Myślisz, że phishing Ciebie nie dotyczy? Uważasz, że jesteś zabezpieczony w internecie? Masz oprogramowanie antywirusowe, świetne zabezpieczenia telefonu, nie wchodzisz w żadne niesprawdzone linki. Uwierz nam, przestępcy są bardziej przebiegli niż nam się wydaje. Najbardziej możesz być narażony na to, gdy dokonujesz transakcji na olx, vinted, innych stronach internetowych, aplikacjach, wiadomościach SMS lub e-mail.

    Czym jest Phishing?

    To sposób, którym posługują się przestępcy, zastawiając na Ciebie pułapkę czekając na Twój ruch. Może dasz się złapać na haczyk jak ryba (od fishing – łowienia ryb, na zasadzie onomatopei). Ofiara dostaje link o np. nieuiszczonej płatności albo o konieczności kliknięcia w link, aby dokończyć przyjęcie płatności (jako sprzedający) bądź odebrania wyników badań online. Następnie następuje logowanie na fałszywy (ale wyglądający jak prawdziwy) serwis transakcyjny banku i tym samym przejęcie Twoich danych do logowania. Zazwyczaj wystarczy to lub podanie jeszcze kliku danych (np. numer PESEL, nazwisko panieńskie matki, numer dowodu osobistego) i tracisz dostęp do swoich danych bankowych, braku możliwości uchronienia swoich oszczędności, a niekiedy zostają zawarte na Twoje dane umowy o kredyt i wówczas stajesz przed wyzwaniem unieważnienia tej umowy lub zaczynasz spłacać ten kredyt (bo przecież długi trzeba regulować). W sytuacji zawarcia umowy kredytu w Twoim imieniu – niezwłocznie udaj się do prawnika w osobie radcy prawnego, (nawet w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej). Profesjonalny pełnomocnik podpowie Ci, jakie można podjąć czynności, aby zminimalizować straty.

    Coraz więcej banków ulepsza swoje zabezpieczenia i od razu przy nietypowych ruchach uruchamia procedury bezpieczeństwa – prosi o bezpośredni kontakt z infolinią lub placówką bankową. Co nie oszukujmy się – jest zbawienne. Jednak, jeszcze nie wszystkie instytucje mają odpowiednie zabezpieczenia, a hakerzy również odpowiadają na coraz bardziej zaawansowane działania instytucji wymyślając nowe sposoby ominięcia zabezpieczeń. Dlatego to przede wszystkim Ty musisz zachować czujność i zimną krew, a tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo.

    Stałem się ofiarą phishingu – co robić?

    Krok I – zadzwoń do banku (im szybciej tym lepiej).

    Dzięki temu zablokujesz swoje karty bankomatowe/kredytowe, zablokujesz dostęp do serwisu transakcyjnego. Twoje dane zostaną podane do systemów informacji kredytowej w którym zostanie odnotowany wyciek danych, aby nikt nie mógł na Twoje dane zawrzeć umowy o kredyt lub pochodnych.

    Krok II – zgłoś incydent na policję lub do prokuratury.

    Bez tego może być duży problem, aby wygrać postępowanie o np. unieważnienie umowy o kredyt.

    Krok III – zastrzeż swój dowód osobisty

    Jeśli podałeś dane takie jak PESEL, nazwisko panieńskie matki, numer dowodu. Zgłoszenie sprawy na policję lub do prokuratury nie jest równoznaczne z zastrzeżeniem dowodu osobistego.

    Krok IV – zabezpiecz swój sprzęt

    Przeskanuj co najmniej 2-3 programami antywirusowymi komputer i telefon, jeśli możesz, wgraj na nowo system (pomoże to w usunięciu przeniesionych wirusów lub oprogramowania malware).

    Wszystkie te czynności podejmij od razu, gdy się tylko dowiesz się o tym, że Twoje dane wyciekły. Zaoszczędzi to wiele nerwów, których w podobnych sytuacjach nie jest mało.

    Jak rozpoznać wiadomości phishingowe?

    Złośliwe wiadomości:

    • mogą być pełne błędów językowych, gramatycznych, bez polskich znaków (jednak teraz sprawcy często podają się za osoby zza wschodniej granicy)
    • nakazują szybkie działanie pod groźbą nieprzyjemnych konsekwencji (np. zablokowanie konta, odcięcie prądu)
    • link wysyłany wygląda podejrzanie lub ma tzw. literówkę np. „alegro” zamiast „allegro”
    • postaraj się zidentyfikować nadawcę
    • sprawdź nadawcę – czy widnieją tam Twoje dane czy też zwrot „klient, przyjaciel, kolega, kupujący, sprzedający” itd.
    • organy administracji nie mogą w żaden sposób wzywać Cię do określonych działań za pośrednictwem SMS czy e-maili

    Jak się bronić przed phishingiem?

    Najlepszą obroną jest podjęcie następujących czynności:

    • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
    • przede wszystkim nie ignoruj komunikatów systemów antywirusowych (one mają rację)
    • nie klikaj w żadne linki
    • na stronie olx jest możliwość sprawdzenia czy link pochodzi od nich czy nie!
    • ignoruj wiadomości SMS, e-mail i inne – jeśli dostaniesz ostrzeżenie o braku płatności lub konieczności zmiany adresu itp. najprościej – zadzwoń na infolinię dostawcy energii, kuriera, firmy, która miała Ci coś wysłać, na pomoc allegro czy olx i zweryfikujesz czy wiadomość jest prawdziwa. Lepiej stracić pół godziny na zweryfikowanie prawdziwości wiadomości, niż kilka godzin lub dni celem zablokowania danych albo kilku lat nieprzyjemnych procesów sądowych.

    Czy tego rodzaju ataki dotyczą każdego?

    Tak, ofiarą może paść każdy. Nawet prowadzący przedsiębiorstwa, blogi, fanpage i inne, niezależnie od wykształcenia czy wykonywanego zawodu. 

    Dlaczego warto zwrócić się do prawnika o pomoc w sprawach dotyczących phishingu?

    Sprawy dotyczące przestępstwa phishingu są sprawami złożonymi. Podczas postępowania przygotowawczego, jak i postępowania sądowego niezbędne jest wykazanie wielu faktów. Każda sprawa jest wielowątkowa i wymaga dokładnej analizy. Prawnik w osobie radcy prawnego pomoże w sposób prawidłowy sporządzić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz zawrzeć w nim wszystkie niezbędne wnioski dowodowe. Radca prawny podejmuje również reprezentację w sądzie. Obecność profesjonalnego pełnomocnika pomoże również zmniejszyć stres związany ze sprawą.

    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor z siedzibą w Lublinie pomoże Ci dochodzić swoich praw przed sądem. We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących phishingu – zapraszamy do kontaktu. Zbadamy Twoją sprawę, pomożemy rozwiązać problemy oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.

    Obraz: pixabay.com

    Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej. 

    Zobacz także

    Rękojmia za wady nieruchomości
    Rozwód – z orzekaniem o winie czy bez winy?
    Zasiedzenie nieruchomości

    Znajdziesz nas na

    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor na Facebook’u
    Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Flor na Instagramie